صدای چندکاناله چیست؟

برای ایجاد صدای استریو یا چند کاناله باید سیستم موردنظر دو یا چند کانال صوتی مستقل داشته باشد ، این صدا مانند شنیدن صدای طبیعی توسط گوش انسان است. در یک سیستم استریو ، ظاهرا هر اسپیکر صدای مختلفی تولید می کند. شنونده به این دلیل متوجه این تفاوت می شود که برخلاف سیستم های مونو ، سیستم های استریو کانال های صوتی متفاوتی را از طریق اسپیکر های مختلف تولید و خارج می سازند. این کار امکان ایجاد تصویر واقعی از ضبط اصلی در مقابل شنونده را فراهم می آورد.

استریو

هم چنین شنونده قادر خواهد بود تا موقعیت های ساز های مختلف موسیقی را روی صحنه از طریق صداهای مختلفی که از اسپیکر ها شنیده می شوند تجسم نماید و این اسپیکر ها به طور قابل توجهی تجربه شنیدن را بهتر می کنند.

صدای مونو چیست؟

صدای مونو بدون القای جهت خاصی در وسط شنیده می شود. صدای مونو که به آن مونوفونیک یا تک صوتی نیز گفته می شود توسط یک یا چند میکروفون ضبط و سپس در یک کانال صدا گنجانده می شود و برای پخش صدای مونو تنها یک بلندگو کافی است و اگر از چند بلندگو استفاده شود تنها همان صدا از هر بلندگو پخش می شود. استفاده از این نوع صدا برای ساختن پادکست ، رادیو اینترنتی و هر محتوای کلامی دیگر توصیه می شود.

تفاوت صدای مونو و استریو

ضبط های استریو معمولا نیازمند بیش از یک میکروفون هستند. موقعیت و محل قرار گرفتن هر یک از این میکروفون ها اهمیت زیادی دارد. برای ضبط صدای مناسب حتما باید کل محیطی که صدا در آنجا ضبط می شود ، پوشش داده شود. توضیح بیشتر در این مورد غیر ضروری است.

صدای مونو از هر تعداد اسپیکر که استفاده کنید یکسان پخش می شود چون که تمام سیگنال های مختلف صوتی را با هم آمیخته و به یک کانال صوتی تک تبدیل می کند. به همین دلیل همیشه وسط است اما صدای چند کاناله از دو اسپیکر به صورت همزمان پخش و غیر متمرکز شنیده می شود و این صدا نسبت به مونو بسیار طبیعی تر شنیده می شود.

کاربرد صدای استریو

بارزترین کاربرد صدای استریو در موسیقی است ، وقتی یک گروه موسیقی برای اجرای خود از ابزار های صوتی مختلفی استفاده می کنند اگر صدا چند کاناله  نباشد شما نمی توانید صوتی که از ابزار های مختلف موسیقی تولید می شود را تشخیص دهید و اصلا قابل شنیدن نیست.

بین صدای مونو و استریو اگر تنها کیفیت صدای ضبط شده مورد بحث باشد ضبط استریو به راحتی برنده خواهد بود. اما اگر مقرون به صرفه بودن عامل اصلی در نظرگرفته شود ، صدای مونو بهتر است. 

امتیازدهی: 4.0/5. (1 رای)
منتظر بمانید …